polski english ruski
start jury pobierz Wrocław historia kontakt
Mariusz Mróz
Javier Busto
Milan Kolena
Margrethe Ek
Artur Wróbel


dr hab. Mariusz Mróz

Profesor Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji muzycznej. Dyrygent Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej, Dyrektor Artystyczny Gdańskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Koncertował na wielu scenach krajowych i zagranicznych (Belgia, Niemcy, Francja, Hiszpania, Meksyk, Dania, Szwecja, Estonia, Litwa, Rosja, Czechy, Austria, Słowenia, Włochy, Holandia, Węgry, Macedonia). Wziął udział w 32 krajowych i 22 zagranicznych konkursach i festiwalach chóralnych na których uzyskał ogółem 55 nagród. Jest autorem wielu publikacji na temat muzyki cerkiewnej, prelegentem na konferencjach naukowych, jurorem na krajowych i zagranicznych konkursach chóralnych.

Javier Busto (Hiszpania)

Urodzony w Fuenterrabii w 1949 roku. Absolwent medycyny na Uniwersytecie w Valladolid. Dyrygent chóru mieszanego Ederki Korua w Valladolid (1971/76). Założyciel i dyrygent: chóru mieszanego Eskifaia Abesbatza w Hondarribia (1978/94); chóru żeńskiego Kanta Cantemus Korua (1995 - 2007); chóru żeńskiego Aqua Lauda Korua (2014). Jego wyniki zostały opublikowane w Kraju Basków, Francji, Niemiec, Japonii, USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Bierze udział w konkursach kompozytorskich i jako Juror na Festiwalach Chóralnych w Arezzo, Rimini i Nuoro - Cerdeña (Włochy), Antalya (Turcja), Baden (Österreich), Debreczyn (Węgry), Ejea de los Caballeros (Hiszpania), Hamar (Norwegia), Las Palmas de GC (Hiszpania), Maasmechelem (Belgia), Maribor (Słowenia), Mérida (Wenezuela), Montserrat (Katalonia, Hiszpania), Neerpelt (Belgia), Ryga (Łotwa), Split (Chorwacja), Takarazuka (Japonia), Tours (Francja), Tolosa (Kraj Basków, Hiszpania) i Yeosu (Korea Południowa). Gościł jako dyrygent w Argentynie, Kanadzie, Francji, Niemczech, Włoszech, Japonii, Korei, Norwegii, Hiszpanii, Szwecji, Tajwanie, USA i Wenezueli. Zaproszony na IV Światowym Sympozjum Muzyki Chóralnej w Sydney, Australia (sierpień 1996r.)
Javier Busto otrzymał Złotą Odznakę w swoim rodzinnym mieście, Donostia-San Sebastián (1999), oraz w 2012 roku nagrodę ORFEÓN DONOSTIARRA & UNIVERSITY OF THE BASQUE COUNTRY.

Prof. Milan Kolena (Bratysława, Słowacja)

Studiował fortepian, śpiew i dyrygenturę chóru w konserwatorium w Żylinie. Po ukończeniu dyrygentury chóralnej na Universytecie w Bratysławie pod kierunkiem prof. Petera Hradila kontynuował studia w zakresie muzyki sakralnej na tejże uczelni. Kontynuował także naukę śpiewu gregoriańskiego u prof. J. Kohlhaufl na uniwersytecie muzycznym i Darstellende Kunst w Wiedniu, gdzie jest autorem pierwszej słowackiej profesjonalnej publikacji na temat śpiewu gregoriańskiego: „Súčasné smery v interpretácii gregorianskeho choralu“. Aktywnie współpracuje przy interpretacji chorału gregoriańskiego z prof. Dr F.K. Prassl z Grazu i prof. Dr J.B. Goschl z Monachium. Milan Kolena uczy dyrygentury chóralnej i śpiewu gregoriańskiego na Uniwersytetcie w Bratysławie. Od 1998 roku Milan Kolena jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Festiwali Chóralnych w Bratysławie. Jest członkiem jury krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych w Czechach, Polsce, Włoszech i na Słowacji. Prowadził wiele warsztatów i seminariów na temat polifonii wokalnej, chorału gregoriańskiego i słowackiej muzyki współczesnej. W latach 2004- 2006 wraz ze Scholą Gregorianą Bratisalvensis nagrał 3 płyty CD z bratysławskich antyfonów dla Słowackiej Biblioteki Narodowej. Od 2013 roku jest prezesem Słowackiego Stowarzyszenia Chóralnego. W 2014 roku wygłosił wykłady na trzech amerykańskich uniwersytetach: Illinois Wesleyan University School, University of Missouri School of Music, Colorado State University, temat: Pytanie o interpretację tekstów łacińskich w Sacred Choral Music. W 2015 roku otrzymał nagrodę specjalną dla najlepszego dyrygenta konkursu chóralnego „Śpiewający świat” w Petersburgu w Rosji. W tym samym roku prowadził warsztaty w Chinach i Hongkongu.

Margrethe Ek (Norwegia)

Margrethe Ek karierę dyrygentki rozpoczęła w wieku 14 lat. Ek studiowała muzykę przez osiem lat w kierunkach mistrza w śpiewie, edukacji i prezentacji muzyki otrzymując dyplomem w dyrygencki od Norweskiej Akademii Muzycznej. Obecnie pracuje jako nauczyciel muzyki w dwóch lokalnych szkołach. Wcześniej pracowała na Uniwersytecie w Oslo przez 11 lat. Jako dyrygent prowadziła zespoły na wysokim poziomie artystycznym w kilku gatunkach muzycznych. Zespoły Ek występują w radio i telewizji oraz uczestniczą w wielu konkursach chóralnych na poziomie międzynarodowym osiągając doskonałe wyniki. Margrethe Ek jest uznanym i cenionym w Norwegii wykładowcą i dyrygentem zespołów muzycznych. Aktualnie Margrethe Ek jest dyrygentem założonego w 2010 roku chóru Moss Ensemble Consensus.

dr hab. Artur Wróbel

Doktor habilitowany sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej: dyrygentura. Pracuje jako adiunkt na trzech wydziałach w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie prowadzi klasę dyrygentury chóralnej, Akademicki Chór Feichtinum. Od 2004 pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, gdzie prowadzi Orkiestrę, Chór i Zespół Wokalny. Współpracował jako dyrygent z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Teatrem Muzycznym w Lublinie. W latach 2006-2008 był także asystentem dyrygenta w Operze Wrocławskiej. Współpracuje z polskimi i zagranicznymi agencjami artystycznymi koncertując z różnymi zespołami chóralnymi i orkiestrowymi w Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Austrii oraz Polsce w najlepszych salach koncertowych. W latach 2008-2017 był dyrektorem artystycznym i dyrygentem Kameralnego Chóru Męskiego Cantilena. Bierze również udział jako juror w wielu festiwalach i konkursach chóralnych o zasięgu międzynarodowym m.in. Sankt Petersburg (Rosja), Pons (Francja). Jest autorem referatów wygłaszanych podczas konferencji naukowych dotyczących edukacji muzycznej i chóralistyki m. in. Uniwersytet w Sobral w Brazylii. Był organizatorem i dyrektorem artystycznym Wrocławskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Vratislavia Sacra, a także Międzynarodowego Festiwalu Eurochestries Dolny Śląsk w Świeradowie Zdroju, prezentującego młodzieżowe zespoły orkiestrowe i chóralne. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym studenckiej Orkiestry Symfonicznej ArtBel Ensemble, z którą odbył szereg koncertów m. in. we Wrocławiu, Lubiążu, Krefeld (Niemcy), w Wiedniu w prestiżowej Sali Konzerthaus, Riva del Garda oraz Montecatini Terme we Włoszech. Jest laureatem wielu indywidualnych nagród: Odznaka Honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagroda Rektora Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, Nagroda Dyrektora Centrum Edukacji Muzycznej, Nagroda Dyrektora PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu.

partners
Copyright Melody & Polonia Cantat - Polish Federation of Choir Festivals
www.poloniacantat.pl